• Witamy w firmie Ethan&Allen i zapraszamy do kontaktu.
  • biuro@ethan-allen.pl

Ubezpieczenie samochodu w leasingu - zrób to dobrze!

img

15

Sty

Ubezpieczenie samochodu w leasingu - zrób to dobrze!

2021-01-15 UBEZPIECZENIE

Leasing od lat zyskuje na popularności. Wg Związku Polskiego Leasingu w latach w roku 2018 prawie 30% aktywów inwestycyjnych zostało sfinansowanych przez firmy leasingowe. Oznacza to że w ciągu trochę ponad dwudziestu lat wzrósł on o ponad 25p%. Sfinansować zakup samochodu w leasingu mogą zarówno przedsiębiorcy, jak i klienci indywidualni w ramach tzw. leasingu konsumenckiego. Klienci decydują się na tę opcję, ponieważ ta forma finansowania jest często bardziej korzystna niż kredytowanie zakupu.

Aby maksymalnie wykorzystać przewagi płynące z leasingu i cieszyć się korzyściami z jego wykorzystania bez nieprzyjemnych niespodzianek należy pamiętać o ubezpieczeniu i do jego wyboru podejść świadomie nie korzystając z pierwszej-lepszej propozycji. Ubezpieczenie auta w leasingu może wiązać się z pewnymi ograniczeniami i pułapkami natomiast wierzymy, że z naszą pomocą uda nam się ich skutecznie uniknąć.

Samochód w leasingu jest własnością firmy udzielającej leasingu, a nie osoby, która faktycznie go użytkuje. Warunki dotyczące zakupu ubezpieczenia komunikacyjnego stawiane są więc przez leasingodawcę, a leasingobiorca musi się do nich dostosować. Każda z firm leasingowych ma swoje wymogi co do ubezpieczenia, natomiast najczęściej użytkownik musi liczyć się z koniecznością zakupu pełnego pakietu ubezpieczeń komunikacyjnych OC+AC, często także NNW. Jest to bardzo szeroki pakiet ochrony, a tym samym najbardziej kosztowny dla płatnika składem niemniej jednak w przypadku uszkodzenia lub kradzieży pojazdu leasingodawca ma pewność, ze otrzyma odszkodowanie od towarzystwa ubezpieczeniowego, a użytkownik uniknie dzięki temu dodatkowych kosztów, które musiałby ponieść gdyby ubezpieczenia nie posiadał. Wspomnieliśmy o konieczności wpisania się użytkownika pojazdu w wymagania leasingodawcy co do ubezpieczenia. Najczęściej są to:

  • Brak udziału własnego,
  • Brak franszyzy integralnej,
  • Konkretna metoda naprawy pojazdu (serwisowa),
  • Wymiana uszkodzonych części na oryginalne,
  • Stała suma ubezpieczenia.

Firmy leasingowe często oferują również ofertę ubezpieczenia niemniej jednak rzadko oznacza to możliwość wyboru oraz konkurencyjną stawkę składki ubezpieczenia. W tej sytuacji rozwiązaniem jest skorzystanie z innych ofert dostępnych na rynku (ubezpieczeń zewnętrznych) ale na to musi pozwalać zawarta umowa leasingowa. Firmy wyrażają na to zgodę i w podpisywanych dokumentach najczęściej nie ma zapisów uniemożliwiających klientom skorzystanie z tej opcji. Ale uwaga: w umowach znajdują się zapisy o dodatkowej opłacie nakładanej przez leasingodawcę w przypadku ubezpieczenia zewnętrznego co niewątpliwie należy uwzględnić w kalkulacji jednak w ostatecznym rozrachunku i tak może okazać się, że oferta ta będzie korzystniejsza niż zakup ubezpieczenia samochodu w firmie leasingowej.

Nowe samochody kupowane w leasingu warto również dobezpieczyć za pomocą polisy GAP (Guaranteed Asset Protection). Jest to korzystne rozwiązanie gdy dojdzie do szkody całkowitej lub kradzieży pojazdu w pierwszych okresach umowy kiedy utrata wartości samochodu jest największa. Polisa daje możliwość nie tylko odzyskania wartości rynkowej pojazdu w dniu powstania szkody, ale i kwoty, odpowiadającej stracie finansowej, wynikającej z utraty wartości samochodu. Więcej informacji na temat GAP w artykule "Tajemniczy Mr. GAP!"

Zachęcamy do zapoznania się z szeroką ofertą ubezpieczeń dedykowanych dla pojazdów finansowanych leasingiem. W Ethan&Allen oprócz znalezienia i wynegocjowania najlepszego zakresy i stawki ubezpieczenia zadbamy o wszelkie formalności dotyczące zarówno firmy leasingowej jak i w przypadku zmiany Towarzystwa Ubezpieczeniowego, dotychczasowego ubezpieczyciela.