• Witamy w firmie Ethan&Allen i zapraszamy do kontaktu.
  • biuro@ethan-allen.pl

Ubezpieczenia w czasach zarazy

img

23

Sty

Ubezpieczenia w czasach zarazy

2021-01-23 UBEZPIECZENIE

Jesteśmy po 10 miesiącach pandemii, która zaczynając pod koniec ubiegłego roku od Chin rozlała się na cały świat. Jej efekty widać dobitnie na poziomie całych gospodarek, rynków, poszczególnych działalności ale również nastrojów społecznych. O ile poprzedni kryzys finansowy przeszliśmy tylko odrobinę poobijani o tyle wydaje się, że skutki tego zjawiska będą dotykać nas przez wiele kolejnych lat. Każda branża analizuje siebie na tle konkurencji i całego rynku. Nie inaczej jest w przypadku ubezpieczeń. Największą zagadką w tym obszarze było czy klienci, których dotknęły skutki finansowe tej sytuacji będą ograniczać swoje zakupy w obszarze ubezpieczeń czy wręcz odwrotnie – spodziewając się kryzysu uświadomią sobie konieczność posiadania dobrego ubezpieczenia zarówno zabezpieczającego majątek jak również życie i zdrowie oraz skorzystają z nich w tym okresie.

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Polską Izbę Ubezpieczeń sprzedaż ubezpieczeń w 2020 roku utrzymuje się na poziomie sprzed pandemii. Oczywiści w tym okresie nie udało się uniknąć wahnięć (przełom marca i kwietnia), które w perspektywie całego tego okresu nie wpłynęły na obniżenie wyników sprzedaży. Wiele osób w branży zwraca uwagę na fakt, że wielu klientów właśnie w tym okresie zaczęło poszukiwać dodatkowych możliwości ochrony i rozszerzenia zakresów posiadanych ubezpieczeń. Wydaje się, że klienci okazali się mocno świadomi i rozumieją, że ubezpieczenia mogą im dać konkretne korzyści szczególnie w przypadku śmierci ubezpieczonych lub na wypadek pobytu w szpitalu. Co więcej z badań przeprowadzanych sukcesywnie wynika, że wydatki na ubezpieczenia są świadomie i z wyprzedzeniem planowane w coraz większej liczbie budżetów domowych i firmowych – świadczy to o dojrzałości klientów i poniekąd rynku. Wiele osób podkreśla, że dobra polisa w wypadku zdarzenia pomaga szybko naprawić szkody, zrekompensować straty bez konieczności zapożyczania się u rodziny lub znajomych czy korzystania z oszczędności. Ta niezależność jest obecnie bardzo w cenie.

Mówiąc o braku spadków mam na myśli nie tylko nowych klientów – brak spadków widać również na poziomie kontynuacji ubezpieczeń. Zrozumiałe również jest, że w trudnych czasach większego znaczenia zaczęły nabierać czynniki finansowe i klienci poszukują możliwie najszerszej ochrony ubezpieczeniowej w możliwie najniższej cenie i dlatego tak istotną rolę mają pośrednicy – profesjonalni, korzystający z procesów zdalnych i mający cierpliwość i zrozumienie dla potrzeb klientów co wciąż nie jest niestety regułą. Pośrednicy, którzy po przeanalizowaniu sytuacji klienta zaproponują mu lepsze ubezpieczenia lub ich konsolidację często nawet u tego samego ubezpieczyciela.

W ostatnich miesiącach potrzebę chronienia zdrowia i życia zrozumieli również pracodawcy. Patrząc na to jak szybko pracodawcy zareagowali na bezpośrednie zagrożenia spowodowane COVID już teraz widać wzrost zainteresowania ubezpieczeniami grupowymi które coraz częściej wybierane są przez małe i średnie firmy a nie tylko duże korporacje.

To co jest szczególnie istotne w tych czasach i wydaje się, że coraz lepiej rozumieją to towarzystwa ubezpieczeniowe to sposób zawarcia umowy i generalnie cały proces sprzedaży. Klienci, obawiając się kontaktów bezpośrednich cenią sobie kontakty zdalne i możliwość elektronicznego zawarcia umowy. W przypadku prostych ubezpieczeń nie stanowi to problemu, natomiast w bardziej złożonych przypadkach wymaga dużej świadomości i sprawności ekspertów potrafiących to robić zdalnie.

Tylko czekać aż na rynku pojawią się ubezpieczenia dedykowane na czasy epidemii.

To właśnie w tych szczególnych czasach kiedy to poczucie bezpieczeństwa oraz troska o zdrowie nabierają szczególnego znaczenia rolą takich firm jak Ethan&Allen jest być blisko klientów i wspierać ich oferując dopasowaną i jak najlepiej spełniającą wymagania ochroną ubezpieczeniową. W Ethan&Allen rozumiemy, popieramy i niemal codziennie uczestniczymy w tego typu sprawach wspierając naszych klientów wszędzie tam gdzie to możliwe.